Kontakt Norra Strand

Norra Strandskolan fortsätter att utvecklas som Viljaskolan Sollentuna från HT24

Från och med höstterminen 2024 tar utbildningskoncernen Utbildia över som ny huvudman för Norra Strandskolan i Sollentuna och därmed fortsätta arbetet med att utveckla skolan som Viljaskolan Sollentuna.

Välkommen att kontakta oss

Har du allmänna frågor om skolan kan du vända dig till vår biträdande rektor eller direkt till rektor. Det kan gälla exempelvis ansökan, boka visning, inriktning eller andra övergripande frågor om skolan.

Telefontider

Biträdande rektor (Allison & Magnus) finns på plats måndag till fredag, 8-16. Du/ni är alltid välkommen att ringa, mejla eller komma förbi på ett spontant besök på skolan. Rektor kan vara lite svårare att få tag i, men ring eller mejla så återkommer hon.

Vårdnadshavare

För dig som är vårdnadshavare rekommenderar vi att du kontaktar oss via Infomentor här.

Vill du besöka oss?

Välkommen att kontakta oss om du vill komma på besök. Vi visar gärna upp vår fina skola och kan berätta om inriktning, hur våra dagar ser ut eller exempelvis hur det går till när ditt barn börjar i förskoleklass. 

Du kan ställa ditt barn i kö hos oss året runt, på förstasidan finns en länk till ansökan. 

Vi ser fram emot att höra från dig!

Norra Strand Dibber
Kärleksbacken 3, Sollentuna, Sverige


Rektor
Carina Ljungberg
M: carina.ljungberg@dibber.se
T: 073-334 56 86

Biträdande rektor
Allison Delp
M: allison.delp@dibber.se
T: 070-493 14 98

Magnus Odung
M: magnus.odung@dibber.se
T: 076-77 15 380

Kurator
Lina Hörnquist
M: lina.hornquist@dibber.se
T: 070-775 72 18

SYV – studie- och yrkesvägledare
Amanda Mik
M: amanda.mik@dibber.se
T: 072-401 02 07

Spec.lärare
Ann-Marie (Ammi) Gustafssonn
M: ann-marie.gustafsson@edu.dibber.se
T: 070-832 17 56

Skolsköterska
Pia Ohlsson (ny sköterska kommer i jan-23)
M: pia.ohlsson@dibber.se
T: 076-724 66 81

Fritidshemmet
T: 073-915 02 71

Socialpedagog
Marwan Osman
M: marwan.osman@dibber.se
T: 070-183 91 13

Skolval och antagning

Vår skola tar emot nya elever i augusti varje år, men kan även ta emot elever i mån av plats, under terminens gång.