Kontakt Kubikskolan

Välkommen att kontakta oss

Har du allmänna frågor om skolan kan du vända dig till rektor. Det kan gälla exempelvis ansökan, boka visning, inriktning eller andra övergripande frågor om skolan.

Telefontider

Rektor svarar oftast i telefon vardagar mellan 9-16, men det kan variera beroende på hur dagsschemat ser ut. 

Vårdnadshavare

För dig som är vårdnadshavare rekommenderar vi att du kontaktar oss via Infomentor här.

Vill du besöka oss?

Välkommen att kontakta oss om du vill komma på besök. Vi visar gärna upp vår fina skola och kan berätta om inriktning, hur våra dagar ser ut eller exempelvis hur det går till när ditt barn börjar i förskoleklass. 

Du kan ställa ditt barn i kö hos oss året runt, på förstasidan finns en länk till ansökan. 

Observera att särskilda bestämmelser kan råda, om du vill besöka oss, då vi måste vara extra försiktiga (ex. under Corona).

Vi ser fram emot att höra från dig!

Skolkansli
Karin Jensen
Helena Holmström
E-post: kansli.kub@edu.dibber.se
Tel: 042- 12 61 00

Stora fritids: 0735- 58 10 46
Lilla fritids: 0709- 83 08 52

Adress
Kubikskolan Dibber
Larmvägen 31, 254 22 Helsingborg, Sverige

Ledning

Rektor, Karolin Molén

porträtt på Karolin Molén rektor
E-post: karolin.molen@edu.dibber.se
Tel: 042- 12 61 00
Tel: 0707- 81 96 53


Biträdande rektor åk 6-9 Magnus Nildén
E-post: magnus.nilden@edu.dibber.se
Tel: 042- 12 61 00
Tel: 0720- 03 16 67

Biträdande rektor åk F-5 Jesper Strand
E-post: Jesper.strand@edu.dibber.se
Tel: 042- 12 61 00
Tel: 0707- 94 67 07

Vaktmästare
Abdul-Hamid Jarad
E-post: abdul.hamid@edu.dibber.se
Tel: 0707-95 27 65

ELEVHÄLSAN

Skolsköterska
Gunilla Thelin
E-post: gunilla.thelin@edu.dibber.se
Tel: 0707-98 29 78

Kurator
Valdemar Lindholm
E-post: valdemar.lindholm@edu.dibber.se
Tel: 0707-82 12 61

Specialpedagoger

Anna-Lena Norlin
E-post: anna-lena.norlin@edu.dibber.se
Anne-Cathrin Wendell
E-post: anne-cathrine.wendell@edu.dibber.se
Catarina Kvist
E-post: catarina.kvist@edu.dibber.se

Öppettider Kansli

Måndag – Fredag: 07:30 – 16.00

Öppettider Fritids

Måndag - Fredag: 07:30 -17:00
Jupiter åk 2-6 Tel: 0735- 58 10 46
Pluto åk F-1 Tel: 0709- 83 08 52