Kontakt DISS

Välkommen att kontakta oss

Har du allmänna frågor om skolan kan du vända dig till rektor. Det kan gälla exempelvis ansökan, boka visning, inriktning eller andra övergripande frågor om skolan.

Telefontider

Rektor svarar oftast i telefon vardagar mellan 9-16, men det kan variera beroende på hur dagsschemat ser ut. 

Vårdnadshavare

För dig som är vårdnadshavare rekommenderar vi att du kontaktar oss via Infomentor här.

Vill du besöka oss?

Välkommen att kontakta oss om du vill komma på besök. Vi visar gärna upp vår fina skola och kan berätta om inriktning, hur våra dagar ser ut eller exempelvis hur det går till när ditt barn börjar i förskoleklass. 

Du kan ställa ditt barn i kö hos oss året runt, på förstasidan finns en länk till ansökan. 

Observera att särskilda bestämmelser kan råda, om du vill besöka oss, då vi måste vara extra försiktiga (ex. under Corona).

Vi ser fram emot att höra från dig!

Hitta till oss

Dibber International School Sollentuna, finns intill de fina miljöerna runt Norrviken och bara 750 meter från Norrvikens pendeltågstation.

Vi önskar ditt barn och dig som vårdnadshavare varmt välkommen till vår fina skola!

Adress
Lindvägen 16, Sollentuna, Sverige

Rektor
Jeremy Brooks
M: jeremy.brooks@edu.dibber.se
T: 08 551 058 43

Biträdande Rektor & PYP Koordinator (F-5)
Caroline Darling
M: caroline.darling@edu.dibber.se
T: 072 050 32 81

MYP Koordinator (6-9)
Jessie Aaron
M: jessie.aaron@edu.dibber.se
T: 072 401 02 06

Administratör
Sofie Andersson
M: Sofie.andersson@edu.dibber.se
T: 08 551 058 44

Skolsköterska
Pia Ohlsson
M: pia.ohlsson@edu.dibber.se
T: 076-724 66 81

Skolkurator
Berna Sahin
M: berna.sahin@edu.dibber.se
T: 072 402 16 72

SYV – Studie & Yrkesvägledare
Amanda Mik
M: amanda.mik@edu.dibber.se
T: 072 401 02 07